Henryk Siemiradzki (1843-1902), „Chrystus i Samarytanka” (1890), olej na płótnie, Galeria Sztuki, Lwów
Robią to już od ponad 30 lat i wciąż im się to podoba. - Tworzyć sztukę, aby pomagać innym - to ich niezmienne motto.
Za 106,4 mln dolarów sprzedano we wtorek w Nowym Jorku obraz Pabla Picassa z 1932 roku, zatytułowany "Nu au plateau de sculpteur" ("Nagość na płycie rzeźbiarza") - poinformował dom aukcyjny Christie's.
Utracony w czasie II wojny światowej obraz Roberta Śliwińskiego "Ulica wraz z ruiną zamku" został odzyskany dzięki współpracy MKiDN i FBI. 29 listopada w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się uroczyste przekazanie dzieła Muzeum Narodowemu we Wrocławiu.
W 150. rocznicę urodzin twórcy "Wesela" w krakowskim Muzeum Narodowym zostanie jutro otwarta wystawa "Wyspiański. Nieznany" prezentująca go przede wszystkim jako artystę książki. Można na niej zobaczyć także niepokazywane do tej pory jego dzieła malarskie.
Wystawę arcydzieł ze zbiorów krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich otwarto w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie. Największa atrakcją ekspozycji jest "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - jedno z najsłynniejszych dzieł w polskich zbiorach.
Własnością rodu von Brühl, rezydującego w pałacu Brody od XVIII w., był porcelanowy łabędzi serwis, najznakomitsze dzieło miśnieńskiej manufaktury.
Bombki szły jak woda. Kwoty za nie wylicytowane były wprost imponujące. Zebrano około 9300 zł. Wcześniej był koncert.
Prawie 6 tys. zł zapłacono w Krakowie za albumowe wydanie rękopisów Napoleona. Miłośnicy książek walczyli zaciekle o piękne i rzadkie druki.
Uznany włoski konserwator po zbadaniu nowymi technikami znajdującego się w Oksfordzie obrazu Ukrzyżowania z Madonną, św. Janem i dwoma aniołami ogłosił, że wyszedł on spod pędzla mistrza włoskiego Renesansu Michała Anioła - donoszą w weekend brytyjskie media.