Ważą się dalsze losy integracji europejskiej. W centrum debaty znalazła się Karta Praw Podstawowych. Jako część nowych regulacji unijnych może stworzyć wiele zagrożeń.
Kto z wielu przemierzających przestrzeń między obeliskiem a Bazyliką św. Piotra pamięta, że chodzi po miejscu okrutnej zbrodni? Tu był cyrk Nerona.
W świecie nauki wielkie larum i poruszenie. Biblioteka Watykańska, jedna z najwspanialszych skarbnic ludzkiego ducha i kultury, w połowie lipca została zamknięta. Przez trzy lata w całym budynku trwać będzie remont, największy w blisko 500-letniej historii biblioteki.
Nie wiem, czy będziemy mieć w tym roku wybory, ale wiele ważnych decyzji zapadło właśnie w tych dniach. Nawet jeśli koalicja przetrwa kryzys,nic już nie będziepo staremu.
Historia Polski może zajmować nie tylko nas. Wielu cudzoziemców odkrywa w niej wartości, których sami czasem nie dostrzegamy.
Czytałem setki dokumentów organów bezpieczeństwa PRL. Jednak lektura najnowszej książki Petera Rainy wprawia w osłupienie.
Nie jest skandalem, że prezes Kurtyka poinformował społeczeństwo o tym, że grupa „autorytetów” współpracowała kiedyś z SB. Godny pożałowania jest fakt, że o takich problemach nadal rozmawiamy w atmosferze skandalu, plotki i półprawdy.
Po powrocie z Brukseli politycy obwieścili sukces. Jedni mogą być jednak bardziej, a inni nieco mniej zadowoleni.
O roszczeniach majątkowych późnych przesiedleńców z prof. Ireną Lipowicz rozmawia Andrzej Grajewski
Zaproponowany przez Polskę pierwiastkowy system liczenia głosów w Radzie Unii Europejskiej jest próbą stworzenia równowagi między wielkimi a średnimi państwami unijnymi.