W naszych szkołach nie uczą, że Niemcy w czasie okupacji wypędzili ze swych domów blisko 2 miliony Polaków. Więcej niż Sowieci z Kresów Wschodnich.
Fala strajków, która przeszła przez kraj w sierpniu 1988 r., pozostaje w cieniu Sierpnia '80 r. Niesłusznie. To wówczas robotnicy Wybrzeża, Górnego Śląska i Stalowej Woli wbili ostatni gwóźdź do trumny komunizmu.
Zakończyły się blisko 2-letnie negocjacje w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Po raz pierwszy od chwili wejścia do NATO powstaną u nas amerykańskie instalacje wojskowe i będą stacjonowały sojusznicze wojska.
W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r. tysiące czołgów i dziesiątki tysięcy żołnierzy Układu Warszawskiego wkroczyło do Czechosłowacji. Rozpoczęła się okupacja tego kraju.
Od rozpadu ZSRR w sierpniu 1991 r. Rosja wykorzystuje bądź prowokuje konflikty narodowościowe na obszarze postsowieckim, aby utrzymać kontrolę nad terenami należącymi do innych, suwerennych państw.
O nazwiskach i problemach, które nie pojawiają się w programach Europejskiego Centrum Solidarności, i aktualności przesłania „Solidarności” z Maciejem Ziębą OP rozmawia Andrzej Grajewski
Norman Davies w swej książce o wojnie w Europie nie odkrywa niczego nowego. Obserwuje znane wydarzenia z innej perspektywy i dzięki temu dostrzega rzeczy, na które wcześniej nie zwracano uwagi.
Takiej książki o losach katolików w PRL jeszcze nie było. Bartłomiej Gapiński postanowił bowiem zmierzyć się z tamtą rzeczywistością inaczej, aniżeli robili to inni jego koledzy.
Dzieło literackie Aleksandra Sołżenicyna, upamiętniając ofiary komunizmu, zmieniło historię Rosji i Zachodu. Pozostanie po nim wielka literatura i poruszające świadectwo życia.
Wyszehrad to urwiste, skalne wzgórze w centrum Pragi. Jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Europie Środkowej, gdzie historia miesza się z mitami.