Wielkie świętowanie wiary i wspólnoty rozpocznie się już 29 grudnia w Gdańsku-Oliwie. Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego to wydarzenie, które ma jednoczyć wszystkich wiernych archidiecezji gdańskiej w duchu wdzięczności, refleksji i nadziei.
Wielka Zbrojownia w Gdańsku stała się miejscem wyjątkowego spotkania. Już po raz 34. odbyła się tam w południe wigilia dla bezdomnych, ubogich i samotnych.
W świątecznej atmosferze, pełnej ciepła i wzajemnej życzliwości, ponad 400 osób ubogich, samotnych i bezdomnych zasiadło do wspólnego stołu wigilijnego w Hali 100-lecia Sopotu.
W okresie Bożego Narodzenia 2024 r. w archidiecezji gdańskiej zaplanowano kilka wydarzeń wigilijnych dla osób ubogich, bezdomnych i samotnych.
W wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej zaprezentowano 10 grudnia książkę pt. „Była raz królewna mała. Bajka kaszubska ze Stutthofu”. Powstała na podstawie zachowanego rękopisu odnalezionego w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof w Sztutowie.
W archikatedrze oliwskiej odbyła się w sobotę 14 grudnia uroczysta promocja 83 nowych lektorów. Od tej chwili będą pełnić posługę słowa Bożego w swoich parafiach w archidiecezji gdańskiej.
Nadmorska promenada w Brzeźnie stała się w sobotę 14 grudnia miejscem niezwykłego wydarzenia - ponad 800 biegaczy w anielskich skrzydłach pokonało 5 kilometrów, by wesprzeć Hospicjum "Pomorze Dzieciom" i jego podopiecznych.
W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wierni, samorządowcy, działacze społeczni i młodzież spotkali się w bazylice św. Brygidy. Wspólnie modlili się za ofiary tamtych wydarzeń i za ojczyznę.
Caritas Archidiecezji Gdańskiej uhonorowała swoich członków w Światowym Dniu Wolontariatu. Za całoroczną pracę podziękowano 3 grudnia w Gdańsku członkom szkolnych kół i parafialnych zespołów.
Na południu Gdańska od wielu wieków kościół z położoną na wzgórzu kaplicą tworzą ważne na Pomorzu sanktuarium św. Wojciecha.