Henryk Sławik – „Polski Wallenberg” czeka na prawdziwe odkrycie jako bohater II wojny światowej. „To jest święta postać!” – powiedzieli świadkowie jego życia. (Nowe fakty o męczeńskiej śmierci Henryka Sławika.)
Henryk Sławik zapisał piękną kartę w międzywojniu na Śląsku, ale do wielkiej historii wszedł na Węgrzech w czasie II wojny światowej.
Piotrkowskie getto odegrało rolę poligonu doświadczalnego w nazistowskiej polityce eksterminacyjnej ludności żydowskiej. Było pierwszym tego typu miejscem planowej zagłady nie tylko w okupowanej przez Niemców Polsce, ale w całej ogarniętej wojną Europie.
65. rocznicę śmierci Henryka Sławika - bohaterskiego Ślązaka, który w czasie II wojny światowej na Węgrzech uratował życie ok. 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców - uczcili podczas środowej sesji radni sejmiku woj. śląskiego.
Kończy się powoli ogłoszony przez Sejmik Województwa Śląskiego Rok Henryka Sławika. W 24. rocznicę przyznania mu przez żydowski Instytut Yad Vashem tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odbyła się uroczysta sesja upamiętniająca bohatera trzech narodów - polskiego, węgierskiego i żydowskiego.
Lekarka, działaczka pro-life i profesor Papieskiej Akademii Teologicznej otrzymała Wielką Nagrodę Honorową w ramach corocznie przyznawanej Nagrody im. Witolda Hulewicza.
W dniu, w którym Kościół prosi Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach została odprawiona Msza za Henryka Sławika i Józefa Antalla.
Przy ulicy Stalmacha 17 w Katowicach powstał Dom Śląski.
Dwóch bohaterów, ratujących Polaków i Żydów podczas II wojny światowej, przysiadło w Dolince Szwajcarskiej. Niezwykły pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla odsłonięto w Warszawie.
Zapomniany artysta. Jak syn ubogiego rolnika spod Kalwarii Zebrzydowskiej stał się wybitnym malarzem.