Nie jest znana dokładna data apelu, podczas którego o. Maksymilian, założyciel Niepokalanowa, przebywający w KL Auschwitz od dwóch miesięcy, zgłosił się dobrowolnie na śmierć w zamian za współwięźnia, Franciszka Gajowniczka.
75. rocznicę śmierci św. o. Maksymiliana Marii Kolbego oraz instalację relikwii tego świętego w kościele pw. św. Jana od Krzyża w Starosiedlu świętowano 24 września.
Wszyscy, którzy nawet tylko pobieżnie znają historię życia św. Maksymiliana Kolbego, wiedzą o jego przywiązaniu do Matki Najświętszej. Warto wskazać przynajmniej kilka miejsc, które zapoczątkowały, pogłębiły i rozwinęły maryjność Świętego. Niewątpliwie pierwszym z nich był dom rodzinny
Już dziś wieczorem o godz. 19.30 w kinie "Kijów" odbędzie się uroczysta premiera filmu "Dwie korony". Po pokazie widzowie zaproszeni są na spotkanie z reżyserem Michałem Kondratem i aktorami Tadeuszem Chudeckim i Maciejem Musiałem.
Zwycięzcy konkursu o patronach diecezji otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Patron odwiedzi wszystkie rodziny rektoratu. Rok Kolbiański zakończy się tam świętowaniem okrągłej rocznicy konsekracji kościoła.
– Fascynuje mnie jego mądra miłość, która prowadzi innych do Chrystusa – mówi Maria Nowak.
Ponad 20 uczniów z całej diecezji legnickiej wzięło udział w bardzo ciekawym konkursie.
W niedzielę "u Maksymiliana" miała być promocja książki-wywiadu z ks. prał. S. Gurgulem, ale nakład wyczerpał się już właściwie po pierwszej Mszy.
Dr Piotr Stanek o mało znanym, opolskim, epizodzie życia św. o. Maksymiliana Marii Kobego.