Msza św. oraz marsz pamięci i uroczystość pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru odbyły się we Wrocławiu w przededniu rocznicy masowych zsyłek na SyberięZdjęcia: Agata Combik /GN
– Razem musimy walczyć o zakorzenienie w europejskiej świadomości zsyłkowej odysei naszego narodu – mówił na cmentarzu Łostowickim prof. Stefan Angielski, Prezes Związku Sybiraków.
W Olsztynie odbyły się uroczystości zorganizowane przez Związek Sybiraków.
– Mama mówiła nam w Ugandzie o czereśniach, że to są takie czerwone kuleczki, które wiszą na drzewach. Człowiek marzył, żeby je kiedyś zobaczyć i skosztować ich – opowiadała o dzieciństwie na Czarnym Lądzie Halina Machalska.
W 83. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę w Olsztynie oddano cześć walczącym o wolną Polskę.
W powstaniu styczniowym przez polskie oddziały przewinęło się ponad 200 tys. walczących; wśród nich - jeden kapłan z diecezji tarnowskiej.
Ks. Florian Rafałowki, który w 1940 roku został zesłany w głąb Związku Sowieckiego, do Kazachstanu, opowiada o swych losach i prezentuje wyjątkowe pamiątki.
Mimo upływu lat nie zmniejsza się liczba uczestników Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. W tym roku z regionu, kraju i zagranicy wzięło udział 13 tysięcy osób.
Podczas uroczystości wręczono również sybirackie odznaczenia. Wśród odznaczonych był m.in. bp Adam Dyczkowski i ks. Stanisław PojnarZdjęcia: Katarzyna Buganik /Foto Gość
– Chcemy oddać hołd tym, którzy walczyli i cierpieli za wolną Polskę – mówił ks. Tomasz Stempkowski.