1.07.2020, Pławniowice, Taciszów. Wakacyjny Dzień Skupienia Muzyków Kościelnych diecezji gliwickiej i opolskie odbył się tym razem w Pławniowicach. Atrakcją było tym razem zwiedzenie ludwisarni państwa Felczyńskich w Taciszowie oraz pławniowickiego pałacu.
Piknikiem rodzinnym 15 sierpnia przypomniano jubileusze związane z polsko-niemiecką historią w Krzyżowej.
Wzgórze Tumskie w Płocku zaliczono do prestiżowej listy polskich zabytków "ważnych i bliskich Polakom".
W Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński oraz przedstawiciele zarządu woj. śląskiego podpisali umowę w sprawie prowadzenia Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny jako wspólnej instytucji kultury.
Od 1 do 3 lipca w Koszęcinie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" świętował swoje 63. urodziny. Oprócz występów folklorystycznych widzowie mogli posłuchać i obejrzeć m.in. Lao Che, Kombi i kabaret Smile.Zdjęcia: Szymon Zmarlicki /Foto Gość
W Koszęcinie leśnicy świętowali jubileusz narodowego skarbu. Na obchodach spotkali się przedstawiciele nadleśnictw ze Śląska, Opolszczyzny, Małopolski i województwa świętokrzyskiego.
W latach 70. XX wieku pojawiła się idea, by sannicki pałac uczynić miejscem kultywującym pamięć o Fryderyku Chopinie.
W czwartek 17 sierpnia około godziny 14.30 nad Pławniowicami przeszła groźna nawałnica. Zniszczenia są ogromne.
Prawie 260 prac plastycznych, 20 multimedialnych, do tego albumy, prace przestrzenne, zdjęcia i trudna praca jury.
Trzebinia i jej najbliższe okolice kojarzą się przede wszystkim z przemysłem. Prawie każdy w Małopolsce skojarzy ją z rafinerią ropy, niewielu zaś ze znajdującą się w jej pobliżu bardzo ciekawą, fantazyjną budowlą.