Henryk Siemiradzki (1843-1902), „Chrystus i Samarytanka” (1890), olej na płótnie, Galeria Sztuki, Lwów
Robią to już od ponad 30 lat i wciąż im się to podoba. - Tworzyć sztukę, aby pomagać innym - to ich niezmienne motto.
Za 106,4 mln dolarów sprzedano we wtorek w Nowym Jorku obraz Pabla Picassa z 1932 roku, zatytułowany "Nu au plateau de sculpteur" ("Nagość na płycie rzeźbiarza") - poinformował dom aukcyjny Christie's.
Utracony w czasie II wojny światowej obraz Roberta Śliwińskiego "Ulica wraz z ruiną zamku" został odzyskany dzięki współpracy MKiDN i FBI. 29 listopada w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się uroczyste przekazanie dzieła Muzeum Narodowemu we Wrocławiu.
Własnością rodu von Brühl, rezydującego w pałacu Brody od XVIII w., był porcelanowy łabędzi serwis, najznakomitsze dzieło miśnieńskiej manufaktury.
Wystawę arcydzieł ze zbiorów krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich otwarto w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie. Największa atrakcją ekspozycji jest "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - jedno z najsłynniejszych dzieł w polskich zbiorach.
W 150. rocznicę urodzin twórcy "Wesela" w krakowskim Muzeum Narodowym zostanie jutro otwarta wystawa "Wyspiański. Nieznany" prezentująca go przede wszystkim jako artystę książki. Można na niej zobaczyć także niepokazywane do tej pory jego dzieła malarskie.
Bombki szły jak woda. Kwoty za nie wylicytowane były wprost imponujące. Zebrano około 9300 zł. Wcześniej był koncert.
Prawie 6 tys. zł zapłacono w Krakowie za albumowe wydanie rękopisów Napoleona. Miłośnicy książek walczyli zaciekle o piękne i rzadkie druki.
20.12. Kraków (PAP) - W najbliższym czasie zapadnie decyzja, czy strona polska wystąpi o nieodpłatny zwrot "Pomarańczarki" Aleksandra Gierymskiego jako obrazu zagrabionego, czy też przystąpi do negocjacji - poinformował w poniedziałek w Krakowie min. kultury Bogdan Zdrojewski.