Trwają ostatnie przymiarki do wystawy prac Jerzego Nowosielskiego, których wcześniej nikt nie widział. Muzeum Lubelskie na Zamku oraz inne muzea Lubelszczyzny przygotowują na 14 maja niezwykłą ofertę. To prawdziwa muzealna ofensywa. Wydarzenie patronatem objął lubelski "Gość Niedzielny".
Pokazy i warsztaty flamenco, spektakle muzyczne, koncerty pieśni, pokazy filmów hiszpańskich złożą się na program Festiwalu Kultury Iberyjskiej "Fiesta Alegria", który rozpocznie się w poniedziałek w Lublinie.
Metropolita lubelski sprawował Pasterkę w parafii Świętego Krzyża w Lublinie.
Prace ekshumacyjne na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie rozpoczęli w poniedziałek prokuratorzy z Instytutu Pamięci Narodowej. W bezimiennych grobach chowano tu działaczy podziemia antykomunistycznego, zamordowanych w latach 1944-56.
Ogłoszono oficjalny i pełny program obchodów wielkiego jubileuszu 700-lecia Lublina. Lokacji miasta na prawie magdeburskim dokonał w 1317 r. król Władysław Łokietek, wprowadzając je w europejski obieg kulturowo-gospodarczy.
Krzysztof Masiuk wystawi swoje prace na rynku w Tarnowie.
Noc Muzeów odbywała się głównie 18 maja, a w niektórych placówkach wydarzenia zaplanowano na dwa dni.
Bieganie. Mówią, że jest jak samo napędzająca się machina. Sposób na życie, na poznanie siebie, na poczucie wolności. Bez wątpienia ostatnimi czasy jest przede wszystkim coraz modniejsze.
80 lat temu, w nocy z 16 na 17 marca 1942 r., Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Lublinie, wysyłając Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Wydarzenia te zapoczątkowały akcję "Reinhardt" - zaplanowaną przez okupantów zagładę Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Dr Joanna Wiśniewska, adiunkt w muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, mówi o fenomenie Nocy Muzeów i najbliższych planach instytucji.