Wystawą płaskorzeźb pt. "13 x Papież" zainaugurowano obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej. Jednocześnie upamiętniono w ten sposób 19. rocznicę narodzin dla Nieba św. Jana Pawła II.
W sąsiedztwie rybnickiej bazyliki św. Antoniego odsłonięto i zaprezentowano postument z płaskorzeźbą przedstawiającą architekta Ludwiga Schneidera. Był on jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych architektów Górnego Śląska.
Wędrując z krzyżem podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, zatrzymujemy się przy obrazach bądź płaskorzeźbach przedstawiających sceny biblijne związane z męką Jezusa.
Płaskorzeźbę umieszczoną na tympanonie kościoła środowisk twórczych w Warszawie a przedstawiającą gołębicę - symbol Ducha Świętego - odsłonił uroczyście Prymas Polski wraz z nuncjuszem apostolskim i krajowym duszpasterzem twórców.
- Jako ministrant wiele razy służąc do Mszy Świętej patrzyłem na płaskorzeźby w antepedium ołtarza: scenę ofiary z Izaaka, a także Melchizedeka, który jest zapowiedzią kapłaństwa Jezusa Chrystusa - wspominał bp Pindel.
DODANE 22.05.2011 16:39 załącznik
Rzeźby, płaskorzeźby, drzeworyty, obrazy na płótnie oraz na szkle będą od piątku prezentowane na wystawie "Każdy święty ma swoje wykręty" w Muzeum Częstochowskim. Ekspozycja będzie poświęcona wizerunkom świętych.
Ślęża niejedną skrywa tajemnicę. W jej masywie jest miejsce, gdzie niewysoka góra zaskoczy cię dzikością. Właśnie tu, przy płaskorzeźbie Maryi, w ciszy i (zazwyczaj) samotności podziwiać można rozległe widoki.
W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach powstaje Droga Krzyżowa. Na razie na ścianach bazyliki zawisło siedem stacji. Autorem płaskorzeźb jest Andrzej Zaradkiewicz.
Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbą Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, którą w 1924 r. wprowadził do marymonckiej świątyni bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. s. Faustyny.