"Nowe formy uzależnień" i "Tradycje wiary, a dziedzictwo narodowe ziemi płockiej" to tematy dwóch sympozjów naukowych, na które zaprasza Wyższe Seminarium Duchowne i Akcja Katolicka Diecezji Płockiej.
Do powstania styczniowego 1863 r. poszło 178 studentów uniwersytetu. Szeregi powstańcze były jednak wypełnione również tymi, którzy studiowali w Krakowie wcześniej lub też znaleźli się tu później jako wykładowcy. Opowiada o nich wystawa w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Cmentarz parafialny w Goźlicach pod Klimontowem to jedna z najstarszych i najbardziej interesujących nekropolii w naszym regionie. Niedawno minęło dwieście lat od momentu jego założenia. Zachowało się tu kilkadziesiąt nagrobnych pomników z XIX i początków XX wieku.
Średniowieczny zakonnik z Nadrenii. Co może powiedzieć dzisiejszemu człowiekowi? Czy w ogóle coś może powiedzieć?
- Mamy nadzieję, że wszystko będzie w porządku i nie przyniesiemy wstydu szkole - mówią po pierwszym dniu egzaminów maturzyści dziesiątego liceum w Polsce.
„W okresie Wielkiego Postu zmieniają się duchowe nastroje wiernych. Człowiek Wielkiego Postu trochę częściej niż zwykle zastanawia się nad sensem życia, cierpienia i śmierci.
Patronem Szkoły Podstawowej w Podczerwonem w podhalańskiej gminie Czarny Dunajec został pochodzący stamtąd albertyn brat Witalis - Wojciech Leja (1870-1901).
Epitafia i nagrobki w kościołach są znakiem, że w tym miejscu ktoś pokornie czeka na zmartwychwstanie.
Za każdą ideą stoi w gruncie rzeczy własny interes i bezwzględna żądza władzy. Kult Robespierra zaważył na interpretacji jego postaci w wystawionej ostatnio w Teatrze Polskim sztuce „Thermidor”.
Przeżył obóz koncentracyjny, by zginąć od brytyjskich bomb na frachtowcu „Thielbeck”.