W muzeum Gross-Rosen t odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary obozów koncentracyjnych.
Od lat główne uroczystości diecezjalne ku czci zabitych podczas II wojny światowej z modlitwą o pokój odbywają się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy.
Cel został osiągnięty. Młodzi ludzie wiedzą dużo więcej o tym, co stało się zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej na ziemi, która dziś jest ich domem.
Od lat w pierwszą niedzielę września na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy odbywają się uroczystości upamiętniające rozpoczęcie II wojny światowej. W tym roku wzięli w nim udział byli więźniowie - Ignacy Kurczyński i Wacław Bryjanowski.
Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha i Apel Pamięci połączony ze złożeniem wieńców w Muzeum Gross-Rosen upamiętniły 5 września 82. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej.
Organizatorami spotkania, które odbyło się 1 września, było Muzeum Gross-Rosen przy współpracy z Urzędem Miejskim w Strzegomiu oraz Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Msza św. w miejscowym kościele i złożenie kwiatów przy pomniku na terenie Muzeum Gross-Rosen upamiętniły rozpoczęcie II wojny światowej.
Znamy już wyniki głosowania naszych Czytelników w plebiscycie na najładniejsze przedstawienie bożonarodzeniowej scenerii. Dwa pierwsze miejsca zdeklasowały konkurencję.
O wigilijnym czekaniu na ojca, pracy, która zniewala i groźbie wojny mówi abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki rozmawia z ks. Romanem Tomaszczukiem.
W trosce o zdrowie potencjalnych uczestników, muzeum w Rogoźnicy wycofało się w tym roku z organizacji obchodów rozpoczęcia II wojny światowej. Udało się jednak znaleźć sposób, by upamiętnić to wydarzenie.