Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukiwanie obejmuje wszystkie serwisy
wybierz serwis, który chcesz przeszukać »
O wielkopostnej tradycji kościołów stacyjnych w Rzymie i w Polsce oraz o swoich ulubionych rzymskich świątyniach stacyjnych mówi Hanna Suchocka.
Tradycja znana jako kościoły stacyjne Rzymu to wyjątkowa pielgrzymka po historii i zakamarkach ludzkiej duszy. Idąc śladem męczenników, odkrywamy,że także w naszych dniach ważne jest bezwarunkowe akceptowanie słów Jezusa – przypomniał Benedykt XVI.
– Gdy staramy się udawać, że krzyż i cierpienie nie istnieją, grozi nam poczucie beznadziei. Tylko prawda, nawet trudna i bolesna, daje siłę, odwagę – mówi s. Michaela Rak ZSJM.
Jak oswajać dzieci z umieraniem i śmiercią,radzi ks. prof. Wojciech Węgrzyniak.
Jak oswajać dziecko z symbolami oraz obrazami zbawczej męki Chrystusa i przygotować je do przeżycia Wielkiego Postu?
Sceny Męki Pańskiej, które widziała bł. Anna Katarzyna Emmerich, są jak perfekcyjna produkcja kinowa. Na ich podstawie rzeczywiście powstał głośny film. Ale i tak daleko mu do oryginału.
Szarbel żył w sposób przekraczający możliwości zwykłego człowieka. Dziś, w epoce powszechnie panującego hedonizmu, właśnie ten pokorny, posłuszny, milczący mnich stał się dla świata szczególnym znakiem świętości.
Dlaczego sentencje ojców pustyni przeżywają dziś prawdziwy renesans i okazują się bezcenną wskazówką nawet dla tych, którym słowo „Abba” kojarzyło się dotąd jedynie z refrenem „Dancing queen”? Na czym polega ich fenomen?
Czarne kapy, zakrywające twarze spiczaste kaptury z otworami na oczy, czaszki na drewnianych laskach i pokutny śpiew – barokowa oprawa tych nabożeństw nie zmienia się od wieków. Tak jak nie zmienia się wielkopostne nawoływanie Kościoła do refleksji nad ulotnością życia oraz nieuchronnością śmierci i wezwanie do nawrócenia.
Umartwienie – to źle brzmi. Kojarzy się z martwotą, a więc ze śmiercią. I prawidłowo, ale to nie my mamy umierać. Ma umrzeć to, co przeszkadza naprawdę żyć.