Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukiwanie obejmuje wszystkie serwisy
wybierz serwis, który chcesz przeszukać »
We wrześniu 1998 r. abp Józef Życiński, ówczesny metropolita lubelski, nadał osobowość prawną stowarzyszeniu Agape, uznając je na podstawie norm prawa kanonicznego za katolickie.
Liturgii w archikatedrze lubelskiej będzie przewodniczył abp S. Budzik. Homilię wygłosi rektor KUL, ks. prof. M. Kalinowski.
Największe skarby i cenne dokumenty będzie można oglądać na wystawie, którą otworzono na chórze najważniejszego kościoła.
Biskup Mieczysław Cisło otrzymał nagrodę za wieloletnią pracę na rzecz dialogu katolicko-żydowskiego i wkład w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów.
Facebookowy profil Lubelskiego "Gościa" przekroczył trzy tysiące polubień. Z tej okazji na naszym profilu ogłosiliśmy konkurs oraz publikujemy list abp. Życińskiego, w którym zainicjował istnienie redakcji w Lublinie.
Kongresu Kultury Chrześcijańskiej jest organizowany w Lublinie co cztery lata, od roku 2000. Dzieło abp. Życińskiego już cztery lata temu podjął jego następca abp Stanisław Budzik. W dniach 13-16 października będziemy przeżywać jego piątą edycję: "Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na drogach człowieka".
Publikacja nosi tytuł „Szeroko otwierał drzwi Kościoła”. Według autora - ks. Alfreda M. Wierzbickiego - zrodziła się ona z poczucia wdzięczności za styl pasterskiej obecności zmarłego hierarchy. Tej książki nie wolno pominąć, mimo że to nie biografia.
Zmarłego pięć lat temu abp. Życińskiego wspominają wierni archidiecezji lubelskiej, diecezji tarnowskiej, wiele środowisk w kraju i za granicą. W wielu miejscach odbywać się będą dziś modlitwy za przedwcześnie zmarłego pasterza i naukowca.
Zaskakiwał ludzi swoją wrażliwością i bystrością umysłu. Był budowniczym mostów. Podczas dwudniowej konferencji analizowano jego dorobek naukowy. Poświęcono mu także wieczór wspomnień.
- Po pół wieku widzimy jak wielkim otwarciem było to małe okienko, które stanowiła deklaracja "Nostra aetate". Dziś obok siebie - tu w Lublinie - stoją naczelny rabin Polski i metropolita lubelski i razem się modlą. Jednak jeszcze wiele pozostaje do zrobienia - powiedział Zbigniew Nosowski.