Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukiwanie obejmuje wszystkie serwisy
wybierz serwis, który chcesz przeszukać »
Z powodu protestu mieszkańców w XIV-wiecznym kościele w Pietrasanta w Toskanii nie zostanie odsłonięta płaskorzeźba "Zwiastowanie" wybitnego polskiego artysty Igora Mitoraja, który mieszka w tej miejscowości. Uznano, że dzieło nie pasuje do stylu świątyni.
Projekty Jensa Haaniga mają najczęściej charakter krótkotrwały, ale tym razem artysta stworzył masywną instalację rzeźbiarską z cegieł i cementu.
Zygmunt Trąbczyński od 32 lat prowadzi zakład rzemieślniczy przy ul. Łokietka we Wrocławiu. Od 11 lat między stertami obuwia toczy się tu „drugie życie”: śpiewają ptaki, płyną łodzie, a święci wysłuchują modlitw. A wszystko dzięki żonie, której kiedyś zamarzyły się… drewniane palmy.
– Bóg jest dla mnie wszystkim i wszędzie Go dostrzegam. W każdej chwili dnia, w kruszynie chleba, w tym, co tworzę i w natchnieniu, które On mi daje – wyznaje prof. Wincenty Kućma, jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy.
„To byłoby piękne ukoronowanie mojego życia” – powiedział 26 kwietnia KAI 89-letni Samuel Willenberg, jeden z organizatorów buntu więźniów w obozie koncentracyjnym w Treblince i jeden z dwóch żyjących, którym udało się stamtąd uciec. Willenberg pragnie, aby wyrzeźbiony przezeń w Izraelu posąg Jana Pawła II stanął przed kościołem św. Augustyna na Nowolipkach, znajdującym się na terenie byłego getta warszawskiego.
Unikatową rzeźbę cierpiącego Chrystusa oficjalnie zaprezentowano w Rudach. Pochodząca z Opolszczyzny figura jest jedynym tego rodzaju zabytkiem na Śląsku.
Bielsko-Biała, Dolny Kubin. W Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury prezentowana była wystawa rzeźb słowackich twórców ludowych z rejonu Orawy. To pierwsza tak obszerna prezentacja orawskiej rzeźby w Polsce.
Bitwa pod Racławicami, stoczona przez wojska Tadeusza Kościuszki z rosyjskim najeźdźcą stała się inspiracją do stworzenia rozlicznych prac artystycznych. Wśród nich jest też makieta przygotowana przez Janusza Króla, potomka jednego z kosynierów.
Zawsze, gdy spadają na mnie jakieś cierpienia, zakładam buty i idę na Golgotę. Tam najczęściej rozmawiam z Ukrzyżowanym bądź z Jego Matką – zdradza jedna z mieszkanek parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczukach.
Kilkanaście płaskorzeźb Jana „Dawida II” Kuracińskiego, które można zobaczyć w stołecznym sanktuarium przy pl. Zbawiciela, dobrze wprowadza w okres Wielkiego Postu.